LGBTQ+ v Česku: Odbornice z FSV UK o diverzitě, počítačových hrách a coming outu v pozdním věku

LGBTQ+ v Česku: Odbornice z FSV UK o diverzitě, počítačových hrách a coming outu v pozdním věku
Červencový speciál podcastu De Facto se u příležitosti lidskoprávního festivalu Prague Pride 2025 věnuje tématům spojeným s LGBTQ+ komunitou. Do studia dorazily dvě odbornice z FSV UK, které se touto problematikou z různých úhlů pohledu zabývají – docentka Jaroslava Hasmanová Marhánková z Institutu sociologických studií a doktorka Tereza Fousek Krobová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.
„Na jedné straně se společnost samozřejmě stává tolerantnější a liberálnější. Už jen díky tomu, že queer témata jsou viditelná ve veřejném diskurzu a diskutuje se o nich, si mnoho lidí třeba uvědomí, že s tím žádný problém nemá. A studující jsou také mnohem otevřenější, když je porovnám s generacemi, které jsem učila před 10 lety,“ uvádí v podcastu Tereza Fousek Krobová. „Zároveň se ale v mladé generaci rozevírají nůžky mezi ženami a muži, kde vidíme mnohem větší míru konzervatismu. Na druhou stranu je potřeba říct, že i v legislativní oblasti jsme skutečně v poslední době opravdu byli svědky řady pozitivních změn. Není to černobílý příběh,“ dodává Jaroslava Hasmanová Marhánková.
Jak se proměňuje přístup k LGBTQ+ komunitě v tuzemském veřejném prostoru? Objevují se v počítačových hrách queer postavy? A jak se v Česku žije LGBTQ+ seniorům a seniorkám?
I to se dozvíte v podcastu De Facto. K poslechu na Spotify nebo Apple Podcasts či na našem webu
De Facto je podcast Fakulty sociálních věd UK, který od dubna 2025 vychází v novém konceptu – jeho jednotlivé epizody reflektují aktuální dění ve světě i na fakultě. Jednou měsíčně vycházejí tematické speciály, v nichž vícero expertů z FSV UK komentují témata důležitá nejen pro fakultu, ale také pro společnost. V jednotlivých dílech nabízí svůj odborný pohled a srozumitelné vysvětlení témat, která rezonují ve veřejném prostoru. Jednou měsíčně také stále vycházejí epizody s absolventy FSV UK, kteří se v nich dělí o své pracovní zkušenosti a vzpomínají na své studium.