TZ: Modernizovaná RTL patří k nejlépe vybaveným univerzitním studiům v Evropě
Modernizovaná rozhlasová a televizní laboratoř FSV patří k nejlépe vybaveným univerzitním studiům v Evropě
Fakulta sociálních věd uspořádala 12. listopadu slavnostní prohlídku nově vybavené Rozhlasové a televizní laboratoře (RTL). Slavnostnímu přestřižení pásky byli přítomni rektor UK Tomáš Zima, děkanka FSV UK Alice Němcová Tejkalová, ředitel IKSŽ Jakub Končelík, vedoucí RTL Jan Peml a obchodní zástupkyně společnosti Dalet pro východní a střední Evropu Tatiana Gramoullé. Inovovaná laboratoř slouží od počátku akademického roku studentům Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Investice za bezmála 14 milionu korun rozšíří možnosti výuky budoucích pracovníků v oblasti médií a zároveň zvýší její úroveň.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o vybudování a rekonstrukci Rozhlasové a televizní laboratoře a jsem rád, že prostředky na ni vynaložené byly využity co nejvíce efektivně. Studiu přeji, aby z něj odcházely jen dobré, přesné a pravdivé zprávy,“ uvedl při slavnostním zahájení rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
„Za zachování Rozhlasové a televizní laboratoře jsem bojovala ještě, než jsem se stala ředitelkou institutu, protože jsem i v té úplně staré zažila nejlepší studentská léta, a je to pracoviště, které má smysl,“ popisuje děkanka Fakulty sociálních věd UK Alice Němcová Tejkalová. „Říkala jsem, že to pro ni chce jen kvalitní vedení, a to se podařilo v osobě Jana Pemla najít, a nesmírně mě těší, že jsme pak ve spolupráci s emeritním panem děkanem Končelíkem dokázali připravit projekt a získat peníze na tuhle zbrusu nově vybavenou laboratoř. Studentům ji závidím a těším se, že od příštího roku se v ní během bakalářské výuky taky sem tam mihnu.“
Laboratoř je vybavena novým redakčním systémem Dalet Galaxy, který je provázaný se systémem České tiskové kanceláře (ČTK). Novinkou je možnost tvorby interní tiskové agentury. Díky novému vybavení se střih rozhlasových i televizních příspěvků odehrává přímo v redakčním systému. Studenti mohou navíc využít novou místnost se třemi detašovanými střižnami a nonstop přístupem. Rozhlasová část má nově čtyři profesionální studiové mikrofony. Původní profesionální studiové kamery byly nahrazeny HD variantami, pro práce studentů jsou nyní k dispozici tři páskové a osm kartových kamer ve čtyřech různých kategoriích.
„Jsem opravdu šťastný, že se tento projekt podařilo dotáhnout zdárně do konce. Úroveň vybavení nové rozhlasové a televizní laboratoře z ní činí jedno z nejlépe vybavených univerzitních studií ve Evropě. Studenti tak u nás dostávají unikátní šanci naučit se používat zařízení, na které narazí v Českém rozhlase, České televizi, Primě či TV Nova,“ uvedl Jan Peml, vedoucí rozhlasové a televizní laboratoře.
V ateliéru RTL je k dispozici rovněž velkoplošná obrazovka, kterou doplnila nová sestava moderátorských stolů. Dalšími inovacemi je např. kompletně nové vybavení počítačové učebny sloužící jako newsroom, nová režie Tricaster VMC1, ve které lze používat virtuální studia, klíčování, živé vstupy z exteriéru, skypové hovory či streamování na sociální sítě.
Kontakt:
Jakub Říman, tiskový mluvčí
Jakub.riman@fsv.cuni.cz
Tel.222 112 179
Mobil: 721 108 836