V českém finále oxfordské soutěže Map the System startují studenti FSV UK
V českém finále oxfordské soutěže Map the System startují studenti FSV UK
Oxfordská soutěž Map the System se zaměřuje na hledání cest ke společenské změně. 7 týmů z Univerzity Karlovy se utká o místo ve světovém finále, které proběhne v červnu na půdě Oxfordské univerzity.
Map the System je mezinárodní soutěž pořádaná Skoll Center for Social Entrepreneurship na Oxfordské univerzitě, které se účastní týmy z více než 60 univerzit po celém světě. Na Univerzitě Karlově je první rokem. Hlavním tématem je systémové myšlení a jeho aplikace při řešení výzev současného světa. Soutěžní týmy pomocí nástrojů systémového myšlení odhalují příčiny a důsledky společenských nebo environmentálních výzev a mapujují systémy - nastavení společnosti, ekonomiky, politiky, apod. - jejichž chování napomáhá vzniku daných problémů.
25. 4. 2022 od 16 do 19 hodin se v prostorech Kampusu Hybernská uskuteční slavnostní české finále a vy můžete být u toho. Registrovat se pro online účast můžete zde.
Studenti FSV UK startují v rámci 3 univerzitních týmů. O čem jejich projekty jsou? Odpovídají sami studenti, v rozhovorech na Blogu FSV UK!
Domácí násilí v České republice
- Členové týmu: Ludmila Rašková, Viktorie Vondráčková, Sabina Landovská, Eliška Lipková, Nela Kozáková, Veronika Králová (FF, FSV, PF UK)
- Anotace: Domácí násilí patří v České republice, společně s problematikou rovnosti pohlaví, mezi stále opomíjená témata. Devět z dleseti obětí domácího násilí v ČR neoznámí trestný čin, který je na nich spáchán, policii. Dostupnost specializovaných sociálních služeb a azylových domů pro oběti domácího násilí je v ČR velmi nízká. Velkou část těchto míst pomoci proto pokrývají zejména neziskové organizace, nikoliv státní správa. Náš tým by se rád podílel na zmapování míst v systému, jež jsou u nás nefunkční.
Duševní well-being českých středoškoláků
- Členové týmu: Lucie Lemonová, František Novotný, Juliána Handzelová (FSV UK)
- Anotace: V souvislosti s pandemií covid-19 a s ní spojenými omezeními, která zasahují do několika oblastí soukromého i veřejného života, vzrostl výskyt duševních onemocnění v populaci České republiky na téměř 30 %. Během pandemie trpělo špatným duševním zdravím téměř 20 % respondentů, což je přibližně trojnásobek úrovně před pandemií (6 %). Jednou z nejvíce postižených skupin byli studenti s prevalencí 36 %. Chceme se podrobněji zabývat okolnostmi, které ovlivňují duševní zdraví středoškoláků, ať už pozitivně, nebo negativně a jak na to reagovala (pokud vůbec) daná střední škola.
Systémový rasizmus voči romskej menšině na Slovensku
- Členové týmu: Tatiana Gaborová, Kateřina Kozlíková, Lucia Žídeková, Laura Priatková (FSV UK)
- Anotace: Rómska menšina, tvoriaca zhruba 8% slovenskej populácie, sa v 21. storočí vo vyspelej, demokratickej krajine stretáva s hlboko zakoreneným inštitucionálnym rasizmom na dennej báze. Rómovia žijúci na Slovensku obvykle bývajú v budovách v zlom technickom a hygienickom stave na perifériách miest, niekedy dokonca bez vody či bez elektriny. Rómske deti majú výrazne sťažený prístup k vzdelávaniu, čo spôsobuje, že približne 23% z nich neplní povinnú školskú dochádzku (2011, FRA). A toto je len niekoľko z množstva príkladov, ktoré demonštrujú podmienky života v diskriminácii. Inštitucionálny rasizmus sa priamo dotýka v princípe každej oblasti života – od zdravotníctva, cez pracovné príležitosti, až po policajné represie. Fakt, že sa toto všetko sa odohráva vo vyspelej zemi Európskej Únie, považujeme za jeden z najväčších kultúrnych a sociálnych problémov miestneho systému.
Další soutěžní týmy si můžete prostudovat pod tímto odkazem:
- Anti-aging průmysl
- Diskriminace osob na základě nadváhy a obezity v ČR
- Systém zpracování bioodpadu v Praze
- Znásilnění v ČR
Soutěž Map the System probíhá na Univerzitě Karlově s podporou Inovační laboratoře UK a pod patronací Centra pro přenos poznatků a technologií UK.